Історичне голосування: Рада змінила Конституцію
Категорія
Політика
Дата публікації

Історичне голосування: Рада змінила Конституцію

Історичне голосування: Рада змінила Конституцію

Під час історичного голосування, як його назвав спікер парламенту Андрій Парубій, Верховна Рада остаточно затвердила (ухвалила в цілому) закон про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Українську правду.
За закон проголосували 335 народних депутатів на засіданні парламенту в четвер при необхідних 300 голосах для остаточного затвердження конституційних змін.


Не голосувала фракція "Самопоміч", частково утрималася фракція Радикальної партії, відмовилася підтримати зміни депутат Надія Савченко, утрималася і Юлія Тимошенко.
За словами доповідача проекту, заступника глави адміністрації президента Олексія Філатова, зміни до Конституції передбачають "деполітизацію і забезпечення незалежності судової влади".
Так питання призначення, переведення суддів перенесено до повноважень Вищої Ради правосуддя, створеної замість ВРЮ. Зміни до Конституції, за словами Філатова, забезпечують політичну нейтральність членів Вищої ради правосуддя.
Однак відповідно до перехідних положень, ще протягом двох років президент буде відповідати за переведення суддів на підставі рішення Вищої Ради правосуддя. При цьому в перехідних положеннях зазначається, що Вища рада правосуддя буде створена не пізніше 30 квітня 2019 року, до цього її функції виконуватиме Вища рада юстиції.
Зміни передбачають створення нового Верховного суду. У президента забирається право утворювати суди, однак дія цієї статті набуває чинності після запровадження нового адміністративно-територіального устрою, не пізніше 31 грудня 2017 року. До цього суди створює, реорганізовує та ліквідовує президент на підставі і в порядку, визначених законом.
Призначення суддів безстроково також вирішується Вищою радою правосуддя, а не Верховною Радою, як це було до цього моменту. Без згоди Вищої ради правосуддя суддя не може бути притягнутий до відповідальності. Але за словами Філатова, нові зміни "спрощують" процедуру притягнення судді до відповідальності.
"Закон обмежує суддівський імунітет. Не підтвердження законності джерел доходів є підставою для звільнення судді з посади", - зазначив Філатов.
Зміни впроваджують проведення кваліфікаційної оцінки всіх суддів - кожен суддя повинен підтвердити відповідність займаній посаді.
"Функції прокуратури приводяться до європейських стандартів - підтримання публічного (в попередній редакції державного - ред.) звинувачення в суді, посилюється адвокатура. Вона вперше стає в один ряд з прокуратурою", - сказав Філатов.
Зміни до Конституції гарантують кожному право звернутися з конституційною скаргою в КС, якщо він вважає, що застосований в кінцевому судовому рішенні в його справі закон України суперечить Конституції України.
"Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби правового захисту вичерпані", - наголошується в змінах до Конституції.
При цьому, зміни в Конституцію відкладають ратифікацію Римського статуту на три роки.
"Ми повертаємо українському право на правду", - заявив перед голосуванням президент Петро Порошенко, який прийшов на засідання парламенту.
Раніше Верховна Рада ухвалила приняла новий закон про судоустрій і статус суддів.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?